Pagina de start a forumului www.phantoms.ro
HomeRegulamentContactUltimele discutiiTopLink ExchangeTagsLinksFAQMembriGrupuriInregistrareAutentificare

Cum folosesti functia "include" in php, html

Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.phantoms.ro -> Webmaster Corner » PHP Subiectul anterior
Subiectul urmator
Cum folosesti functia "include" in php, html
Autor Trimite si altora acest subiect  »                                                        Bookmark and Share   
Dan
Administrator
Administrator

Data inscrierii: 11/Aug/2007

Trackback Cum folosesti functia "include" in php, html (Dum Ian 17, 2010 2:31 pm) Raspunde cu citat (quote)
Cum faci intr-un site html sa apara directoarele web, linkurile, in toate paginile siteului ?

Discutam cu cineva pe messenger despre adaugarea unui baner micut de 88x31 de la phantoms.ro, pe siteul lui, si cand i-am verificat siteul sa vad cum era pus banenrul, am vazut ca in prima pagina a siteului aparea banerul phantoms.ro, iar in celelalte pagini nu aparea. L-am intrebat de ce nu apare si in celelalte pagini, si mi-a spus ca urmeaza sa puna si incelelate pagini ... Atunci m-am hotarat sa ma uit putin peste siteului lui sa vad despre ce este vorba ... Era un site facut in HTML happy

In HTML daca ai mai multe pagini la site, acestea vor fi pagini de sine statatoare, prin urmare trebuie editata fiecare pagina in parte daca vrei sa modifici sau sa adaugi ceva. daca este vorba strict de informatiile prezentate pe aceea pagina, este ok, insa daca de exemplu ai in partea de jos a siteului, in FOOTER, date care vrei sa apara identic in toate paginile siteului, acest lucru nu este posibil in HTML, prin urmare va trebui sa sa folosim o functie PHP pentru asta ...

Cum facem asta ?

Luam toate fisierele care reprezinta paginile siteului, cum ar fi de exemplu: index.html, about.html, contact.html, si asa mai departe, si redenumim fisierele, mai precis, schimbam extensia fisierelor din .html in .php. In acest fel browserul va sti ca in acel fisier exista si functii php care trebuie interpretate ...

Mai departe ... Va trebui sa modificam toate linkurile din fisiere, astfel:
- peste tot unde avem link catre ".../index.html", modificam si punem ".../index.php", unde avem ".../contact.html" punem ".../contact.php", si asa mai departe ...

Presupunem ca avem o "lista" cu directoare web, topuri, linkuri etc, pe care vrem sa le adaugam in toate paginile siteului ...

Deschidem cu Notepad++, Wordpad sau Notepad din Windows un fisier text in care adaugam pentru testare , cateva litere de exemplu XXXXXXXXXXXXXXXXXX. Salvam acest fisier, cu numele: directoare_web.php
Am zis sa puneti XXXXXXXXXXXXXXXXXX si nu altceva, ca sa vedeti mai usor modificarea in pagina, acest XXXXXXXXXXXXXXXXXX poate fi dupa aceea inlocuit cu orice cod html, imagini, sau cu ce vreti voi ...

Acum, mergem in fisierele siteului care deja le avem redenumite cu extensii .php, adica mergem in index.php, about.php, contact.php, etc..., si adaugam urmatorul cod:

Cod:
<?php include "directoare_web.php"; ?>

Codul il adaugam acolo unde vrem sa apara acel XXXXXXXXXXXXXXXXXX, de exemplu daca vrem sa apara in partea de jos a siteului, in footer, vom adauga codul in footerul paginilor ..

In acest fel, nu va mai trebui sa adaugati de exemplu banerele sau directoarele web in fiecare pagina a siteului, adaugati ce vreti, numai in fisierul directoare_web.php, iar continutul acelui fisier va aparea in toate paginile siteului.

Am zis sa folositi acel XXXXXXXXXXXXXXXXXX sa faceti un test sa vedeti daca apare sau nu in paginile siteului. Daca nu apare, atunci in loc de codul de mai sus <?php include "directoare_web.php"; ?>, adaugati asa:

Cod:
<?php include "/directoare_web.php"; ?>

... sau, daca nici asa nu merge, atunci:

Cod:
<?php include "http://siteul_tau.com/directoare_web.php"; ?>

Daca in momentul testarii, apare acel text cu XXXXXXXXXXXXXXXXXX in paginile siteului in care am inclus codul, atunci putem merge sa editam fisierul directoare_web.php si in loc de teztul acela cu XXXXXXXXXXXXXXXXXX, putem pune ce vrem noi: un script htm, bannere, poze, linkuri, text, etc...

ATENTIE !!!
1 - Fisierul directoare_web.php trebuie incarcat in directorul radacina al siteului vostru !
2 - Fisierele .html nu trebuie sa mai existe, in locul fisierelor sitului vostru .html puneti pe host aceleasi fisiere, dar .php

Succes!

Tutorial php include © Copyright 2010 www.phantoms.ro @ Dan

Ultima modificare efectuata de catre Dan la Dum Ian 17, 2010 3:50 pm, modificat de 1 data in total
Trackback Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger                                                           Bookmark and Share   
AdBot
Robotelul cu reclame

Ce este AdBot ?

Suplimente nutritive

Adauga si reclama ta, aici !

Dan
Administrator
Administrator

Data inscrierii: 11/Aug/2007

Trackback Includerea meniului in toate paginile unui site HTML (Dum Ian 17, 2010 3:42 pm) Raspunde cu citat (quote)
O alta "smecherie": - Exact functia de mai sus o puteti folosi tot la siteurile in HTML, sa faceti meniul siteului. Dupa cum bine stiti, meniul sitului, adica linkurile acelea cu Acasa, Contact, Despre noi, Srvici, etc..., sunt identice in toate paginile siteului, ori cand vreti sa faceti vreo modificare in meniu, sau sa adaugati o noua pagina HTML, trebuie sa modificati toate paginile siteului ... Ei, folosind functia prezentata mai sus, faceti meniul intr-un singur fisier, de exemplu meniu_site.php, si includeti meniul siteului folosind functia "include" prezentata mai sus in toate paginile siteului vostru ... happy

Respectati exactpasii de mai sus, doar ca in loc de "directoare_web.php" puneti "meniu_site.php" ...

Succes ! happy
Trackback Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger                                                           Bookmark and Share   
dorinel88key
Incepator
Incepator

Data inscrierii: 17/Ian/2010

Trackback (Dum Ian 17, 2010 6:10 pm) Raspunde cu citat (quote)
Gata s-a rezolvat! Am inserat codul php si am inteles cum lucreaza acest script ! Multumesc pe aceasta cale Head admin smug
Sunt un membru nou pe acest site, dar voi deveni un membru activ ! Imi place acest site, ma ajuta sa invat despre tainele PHP.
Trackback Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger                                                           Bookmark and Share   
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:    
Adauga si tu un mesaj.    Pagina de start a forumului www.phantoms.ro -> Webmaster Corner » PHP Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la: 
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Up

Partener RO2.ro / Promovat de Blogul lui Dan