Pagina de start a forumului www.phantoms.ro
HomeRegulamentContactUltimele discutiiTopLink ExchangeTagsLinksFAQMembriGrupuriInregistrareAutentificare

Cum stiu cat valoreaza un domeniu web ?

Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.phantoms.ro -> Webmaster Corner » Domenii web Subiectul anterior
Subiectul urmator
Cum stiu cat valoreaza un domeniu web ?
Autor Trimite si altora acest subiect  »                                                        Bookmark and Share   
Dan
Administrator
Administrator

Data inscrierii: 11/Aug/2007

Trackback Cum stiu cat valoreaza un domeniu web ? (Joi Dec 10, 2009 11:14 am) Raspunde cu citat (quote)
Evaluare domenii web. Cum afli cat valoreaza un domeniu web ? - Preturi domenii web.

Cat costa un domeniu web care este deja inregistrat ? Probabil exista multi care vor sa afle, si nu stiu cum. Exista atat aplicatii care se pot instala pe calculator, cat si cateva aplicatii online, care fac o evaluare aproximativa a valorii unui domeniu web.

Cum functioneaza ? Aplicatia analizeaza domeniul web in functie de mai multe criterii, ca de exemplu:

- Numarul de litere din care este format domeniul. Cu cat domeniul este compus din mai putine caractere, acesta valoreaza mai mult. Ca un exemplu, domeniile formate din 2, 3 sau 4 litere, pot deveni foarte foarte scumpe ... Exemplu: www.sex.com s-a vandut cu 12 milioane de dolari americani !!!
- Identificarea numelui de domeniu cu un cuvant cheie exact.
- Relevanta numelui de domeniu.
- Page Rank-ul domeniului (Google Page Rank, Alexa Rank, etc...)
- Numarul de vizitatori, numarul de impresiuni pe pagini
- Extensia web a domeniului in cauza. De exemplu, .com va fi mai scump decat .org , .net , .ro , etc ...
- Vechimea domeniului web
- Concurenta pe termenul cheie care reprezinta numele domeniului web
- ... etc ...

Aplicatia analizeaza toate aceste informatii, si da un punctaj pe baza caruia numele tau de domeniu este evaluat, si-ti va fi afisat un pret informativ. Cu alte cuvinte, aplicatia face de fapt o analiza a domeniului web in cauza, identica sau asemanatoare cu analiza facuta de o persoana, webmaster, firma de webdesign/evaluare care doreste sa cumpere un domeniu web deja inregistrat.

Iata si cateva aplicatii online, gratuite, cu care puteti face astfel de evaluari:

http://www.swiftappraisal.com/step1.php

http://www.slashroot.com/domain-appraisal.php

Spor la distractie happy

Copyright @ www.phantoms.ro / 2009
Trackback Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger                                                           Bookmark and Share   
AdBot
Robotelul cu reclame

Ce este AdBot ?

Adauga si reclama ta, aici !

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:    
Adauga si tu un mesaj.    Pagina de start a forumului www.phantoms.ro -> Webmaster Corner » Domenii web Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la: